NEMZETI FELELŐSSÉGTUDATRA KÖTELEZ OKTÓBER 23-A

2020. október 28. 10:34 - Egyensúly_2022

Emlékező séta a Nemzeti Sírkertben

janos_052_2verzio.jpg

REICHERT János írása

Az Új Világ Néppárt nevében az '56-os forradalomra emlékező sétára invitáltuk tagjainkat és barátainkat az ünnep délutánján a Fiumei úti Nemzeti Sírkertbe. A járványveszély miatt maszkban, de nyílt szívvel emlékeztünk meg 1956-os hőseinkről, és közösen gondolkoztunk sorsunkról, feladatainkról.

 

A Sírkert bejáratánál Reichert János köszöntötte az összegyűlteket. Elmondta, hogy sétánknak célja részint a főhajtás hőseink emléke előtt, részint a közös gondolkodás arról, hogy történelmünk mennyire sokrétű tanulságokkal szolgál.

img_0166atm.jpg

Gyülekezünk az emlékező sétára

Vörösmarty Mihály és Arany János sírját érintve érkeztünk meg első állomásunkra, a temető „56-os parcellájába”.

img_0193_1_atmkiv.jpg

Emlékezés a temető „56-os" parcellájánál 

Ott fölelevenítettük, hogy a Rákosi-zsarnokság 1952-ben megtiltotta az egyházi szertartásokat, sőt általában mindenféle temetést itt, kizárólag a „nemzet legkiválóbbjai”, azaz a kommunisták nyughelyének foglalták le a temetőt. A forradalomban automatikusan megszűnt ez a zsarnoki szabály, és a szabadság napjaiban, sőt még novemberben is egy ideig ismét temethettek ide a budapestiek. Így lett ez a parcella, a 20-as számú, a forradalom harcos és vétlen magyar áldozatainak a nyughelye.

 A szimbolikus politizálás része volt, hogy az „ellenforradalmárokat” kirakatperekben is bűnösnek nyilvánították. A forradalmár ifjúság szimbolikus elítélését célozta a Tóth Ilona-per, amelynek fővádlottja, az ifjú orvosjelölt legfőbb bűne az volt, hogy éppen október 23-án ünnepelte a születésnapját. A per másodrendű vádlottja Obersovszky Gyula 29 éves újságíró volt. A rabokat hermetikusan elvágták a külvilágtól, semmilyen hírt sem kaphattak odakintről. A vádlók azonban gondoskodtak róla, hogy részletesen értesülhessenek az 1957. május 1-jei nagygyűlésről, és hogy több mint 400 ezren hallgatták a főtitkár beszédét. Obersovszky Gyula versben örökítette meg, amit akkor érzett.

Obersovszky Gyula: Kik vagytok ti

 

Az 1957-es „Nagy Május Elseje” hírére

Hát szabad ezt
                    Lehet

Egy ilyen korcs hatalom
talpa alá heverni
                          Lehet

Lehet mondani hogy
                            Éljen
Az áruló éljen
                    A hóhér

A hóhér éljen?
Hát szabad ezt
                   Lehet

Kik vagytok ti
                   Kik
                          Emberek

/Markó fogház/

img_0196atm.jpg

Nagy Károly tolmácsolta Obersovszky Gyula költeményét

A vers után szót kért Sztankovánszki Tibor barátunk, és könnyek közt idézte föl, hogy a forradalom idején 13 éves volt, a Szemere utcai iskola tanulója. Egy osztálytársával kint voltak október 25-én a Kossuth téren. Ő szerencsésen megúszta, de barátjával végzett a sortűz. „Ő is ott van eltemetve” – mutatott a szomszéd sorok felé.

 Utunk második állomása a mártír miniszterelnök, gróf Batthyány Lajos mauzóleuma volt. Pálinkás József mondott beszédet.

img_0220atm.jpg

Pálinkás József beszédet mond Batthyány Lajos mártír miniszterelnök mauzóleumánál

Fölidézte, hogy 1956-ban az emberek a szabadságért, a demokráciáért, az önrendelkezésért és a boldogulás lehetőségéért emelték fel a szavukat, tartottak gyűléseket, mentek az utcára. „A józanul gondolkodó emberek nem akarnak forradalmat, nem akarják az élet- és vagyonbiztonság átmeneti felfüggesztését sem” mutatott rá Pálinkás József, hozzátéve: az emberek reformokat akarnak, „a forradalmat rendszerint a hatalom kényszeríti ki.”

Pálinkás József kifejtette, Batthyány Lajosban, Nagy Imrében és Antall Józsefben az a közös, hogy nem voltak forradalmárok, de nem hagyták cserben a nemzetet. Vállalták az életáldozatot a magyarság jobb jövőjéért. Konkrétan Nagy Imre 1956. október 28-a előtt nem is azonosult a forradalom, a szabadságharcosok követeléseivel. Viszont képes volt átértékelni a saját nézeteit, és végül igazi erkölcsi magaslatra lépett azzal, hogy visszautasította a sokszor felkínált kompromisszumot: ha elismerte volna a Kádár-kormányt, megtarthatta volna az életét, sőt idővel integrálta volna a rendszerébe Kádár. De Nagy Imre nem kért kegyelmet, ezzel az élete árán tartotta meg tisztának 1956-ot, a szabadságért, a demokráciáért a boldogulás lehetőségéért életüket áldozókat.

A beszéd után a mártír miniszterelnökök előtti tisztelgésül koszorúztunk.

img_0235atm.jpg

Pálinkás József és Stelli-Kiss Sándor koszorúznak

Utolsó állomásunk a szovjet parcella volt. Megszemléltük az egységes egészként felújított katonasír-parcellát. Fölelevenítettük, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök 2015. februárban megkoszorúzta az egész emlékhelyet, tehát nemcsak az 1944/45-ös harcokban elesett, hanem a forradalmunkat leverő katonák emléke előtt is tisztelgett – noha a 2012-es Alaptörvényünk három helyen is említi az 1956-os forradalom és szabadságharc dicsőségét.

 Szóltunk viszont az érem másik oldaláról is: 1995-ben Horn Gyula miniszterelnök állapodott meg Borisz Jelcin orosz elnökkel arról, hogy a felek kölcsönösen tiszteletben tartják egymás halottjait. Eme egyezség eredményeképpen nemcsak ezt az emlékhelyet is kellene látnunk, hanem lelki szemeinkkel a Don-kanyarban odaveszett magyar véreink végre méltó sírját is. Bolgyirevkában, Rudkinóban több mint 27 ezer honfitársunknak állíthattunk méltó emlékhelyet – erre is gondoltunk a szovjet katonahalottak sírjánál.

 A halott katona nem ellenség, a forradalom csak kényszerből születő, végső fejlemény – adja Isten, hogy soha többé ne kelljen jelen időben beszélni róluk.

 

 

 

 

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://ujvilag2022.blog.hu/api/trackback/id/tr1316261134

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása