MI MINDENT MUTAT MEG A KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY?

2020. május 01. 07:10 - Egyensúly_2022

abraham_julia_vagott.jpgÁbrahám Júlia írása

 

A koronavírus-járvány felnagyít minden olyan jelenséget, amelyet érdemes észrevenni. Kiemeli a dolgok lényegét. A kérdés csak az, hogy felismerjük-e, és hogy mit kezdünk vele. Új világot kezdünk építeni, vagy visszatérünk a régi kerékvágásba?

 

A borzalmakról, nehézségről sok szó esik. Lényegesen kevesebb arról, hogy van-e valami értelme ennek az őrületnek, ami az elmúlt hónapokban fogva tartja a világot. Az egyik ilyen pozitívum lehet, hogy a koronavírus felnagyít minden olyan jelenséget, amit érdemes észrevenni. Kiemeli a dolgok lényegét, igazi karakterét.

 

A svédek például megmutatták a szakembereikbe vetett megingathatatlan hitüket és a szabadságszeretetüket. A kínaiaknál a vészhelyzet is az állampolgárok feletti totális kontroll kiépítésének eszközévé vált. A járvány Trump elnökből újabb egyedi bölcsességet hívott elő, szerinte a tisztítószerek belülről gyógyítanak. Az ír miniszterelnök emberségből vizsgázik jelesre, minden héten egy műszakot vállalva visszatér hivatásához, a gyógyításhoz.

 

A magyar kormányfő pedig kedvenc játékát, a háborúsdit űzi boldogan.

 

A vírus rávilágított a magyar ellátórendszer legfőbb hibáira, a pénztelenségre, a szervezetlenségre, és az egészségügyi szakemberek semmibevételére. A járvány pontosan megmutatta, hogy az egész rendszert csak a dolgozók hősies munkája tartja életben.

 

A vírus leleplezett komoly jellembeli különbségeket is. Volt olyan kórházigazgató, akinek az orvosi esküje és a betegeinek az érdeke mindent felülírt, de akadt olyan orvos-vezető is, akinél a vírus a kormány iránti mély elkötelezettségét dobta felszínre.

 

A járvány okozta válsághelyzet egyértelművé tette közoktatásunk múlt századi jellegét és a központosított rendszer teljes kudarcát is. Hiába van ugyanis 2016 óta digitális tananyagfejlesztésért felelős kormánybiztosunk, hiába kapott a Klebelsberg Központ 45 milliárdot erre a célra uniós forrásból az elmúlt években, most mégis a pedagógusoknak kellett mindent megoldaniuk, csak magukra és egymásra számíthattak, érdemi kormányzati segítségre nem.

 

Magukra maradtak a hazai dolgozók százezrei is. A vírus megmutatta, hogy a még éppen elviselhetőnek tartott életszínvonal hogyan fordul át pillanatok alatt létbizonytalanságba sokak számára. Nincs védőháló, nincs biztonság. Ez a járvány az első igazi kihívás a maga kreálta ellenséghez szokott magyar miniszterelnök számára. Hamar láthatóvá is vált, hogy a valós problémamegoldás már nem az ő ideális terepe.

 

A magánéletünkben is új megvilágításba került sok minden. Családi kapcsolataink minőségét is tisztábban látjuk. A jól működő családok erősebbé válnak, sőt új, közös élményekkel gazdagodnak. A rosszul működőkben pedig a feszültség gyakran az elviselhetetlenségig fokozódik. Itthon másfélszeresre nőtt a családon belüli erőszakos cselekmények száma az elmúlt hónapban, amit nem enyhít az a tény, hogy nemzetközi viszonylatban is jelentős az emelkedés.

 

Vannak kollektív tapasztalataink is, amelyekben mindannyian osztozunk. Ez pedig a jelenlegi globális-fogyasztói kultúránk hihetetlen sérülékenysége. Egyszer csak jön egy – a méter milliárdodrészényi méretű – primitív organizmus, és megállítja az egész világot. A gazdaság megdermed, az életmódunk egy csapásra megváltozik. A vírus gyorsan elérte, amit magunktól valószínűleg sohasem tettünk volna: lelassultunk.

 

Nagy kérdés, hogy mi lesz azokkal a felismerésekkel, amelyekhez a járvány hozzásegít.

Most érezzük igazán, hogy milyen elképesztően jó dolog a szabadság, a mozgás, a természet és a közvetlen emberi kapcsolatok. Ezek pont úgy működnek, mint az egészség: csak a hiányuk döbbent rá a fontosságukra.

 

Láthatjuk az egyes országok problémakezelési stratégiáit. A profi németeket, a szabad svédeket, az agyonkontrollált kínaiakat vagy a titkolódzó-háborúzó magyarokat.

 

Tanulságokat bőségesen kínál a járvány az életvitelünkben és a politikában egyaránt. Rajtunk áll, hogy mit kezdünk velük. Vajon képesek leszünk-e kreatívan folytatni a válságmenedzselés szükségszerű lépései után?

 

Új világot kezdünk építeni, vagy minden visszatér a régi kerékvágásba?

 

Ha az utóbbit választjuk, akkor ilyen vagy rosszabb időszakaink lesznek újra meg újra.

 

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://ujvilag2022.blog.hu/api/trackback/id/tr9615648032

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása